سایر مطالب

فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن
ممکن است تبلیغات فیزیوتراپی سلامت لگن را دیده باشید و تعجب کرده باشید که چگونه یک فیزیوتراپیست می تواند به سلامت لگن کمک کند. وقتی به فیزیوتراپیست ها فکر می کنیم، اغلب به درمانگرانی فکر می کنیم که درد و مشکلات ارتوپدی را درمان می کنند، اما بسیاری از اشکال دیگر فیزیوتراپی وجود دارد.

بنابراین فیزیوتراپی کف لگن دقیقا چیست؟

فیزیوتراپی کف لگن (PFPT) شاخه ای تخصصی از فیزیوتراپی است که شامل ارزیابی داخلی و خارجی و درمان عضلات کف لگن می شود. این ماهیچه ها بین استخوان های لگن و ساکروم قرار دارند و به عنوان کاسه ای برای حمایت از اندام های لگنی از جمله مثانه، روده بزرگ و رحم عمل می کنند.

چرا ممکن است به فیزیوتراپی کف لگن نیاز داشته باشم؟

در صورت داشتن هر نوع اختلال عملکرد کف لگن، ممکن است از فیزیوتراپی کف لگن بهره مند شوید. اختلال عملکرد کف لگن را می توان به دو مشکل طبقه بندی کرد: ماهیچه های شما خیلی سفت هستند یا خیلی ضعیف.

سفت بودن کف لگن می تواند به تکرر و فوریت ادرار کمک کند. همچنین می تواند ادرار را دردناک یا ناقص کند و می تواند باعث بیدار شدن شما در طول شب با نیاز به ادرار شود.

علاوه بر این، می تواند به بی اختیاری ادرار کمک کند (زمانی که نمی توانید به دستشویی بروید). سفت بودن کف لگن نیز به یبوست، زور زدن در هنگام اجابت مزاج و حرکات دردناک روده کمک می کند.

اگر از تنگی و ناکارآمدی کف لگن رنج می برید، ممکن است اختلال عملکرد جنسی را نیز تجربه کنید. این می تواند به صورت درد هنگام دخول، ناتوانی در دخول واژن، درد همراه با یا ناتوانی در ارگاسم و درد با تحریک جنسی ظاهر شود. در مردان نیز می تواند به صورت نعوظ دردناک و انزال زودرس ظاهر شود.

ضعیف بودن کف لگن می تواند به بی اختیاری استرسی کمک کند، که عبارت است از از دست دادن غیرارادی ادرار یا مدفوع در حین یا بعد از فعالیت. این شامل نشت در حین ورزش، یا با سرفه و عطسه است.

عضلات ضعیف کف لگن نیز به افتادگی اندام لگن کمک می کنند، یعنی زمانی که یکی از اندام های لگن شروع به جابجایی از جای خود می کند. این به سنگینی یا برآمدگی در دهانه واژن یا رکتوم کمک می کند.

اینها شرایطی است که معمولاً با زنان پس از زایمان همراه است و در نتیجه، بیشتر زنان فکر می کنند که این یک چرخش طبیعی است و متوجه نمی شوند که این چیزی است که می توان آن را اصلاح کرد! خبر خوب این است که راه حلی فراتر از پد و پوشک وجود دارد.

اکثر افراد با درمان ضعف کف لگن بعد از 5 تا 7 جلسه موفق می شوند. اگر واقعاً نگران هستید، ارزیابی و تقویت قبل از زایمان می تواند به شما کمک کند تا در دوران بارداری به یک کف لگنی قوی و حمایتی برسید!

درمان چگونه به نظر می رسد؟
هر درمان متناسب با نیازهای فردی شما به عنوان مشتری است. یک جزء معاینه خارجی وجود دارد که در آن پوست، فاسیا و عضلات شکم، کمر و قسمت داخلی ران ها ارزیابی می شود. همچنین یک جزء داخلی برای معاینه وجود دارد که از طریق معاینه دیجیتال (انگشتی) واژن و/یا رکتوم انجام می شود.

یک امتحان داخلی همیشه ضروری نیست، اما توصیه می شود تصویری کامل از مسائلی که ممکن است داشته باشید به دست آورید. همچنین بینش ارزشمندی را برای ارتقای بهتر برنامه درمانی شما و رسیدن به بهترین نتایج ممکن در کمترین زمان اضافه می کند.

بهترین زمان برای رزرو وقت چه زمانی است؟
بهترین زمان برای رزرو وقت زمانی است که متوجه مشکلی شدید. برخلاف سایر کشیدگی‌های عضلانی یا آسیب‌های ورزشی که می‌توانند خود به خود ناپدید شوند، اختلال عملکرد لگن به مرور زمان بدتر می‌شود.

اصلاح یک افتادگی جزئی یا بی اختیاری خفیف بسیار ساده تر از اصلاح مشکلی است که طی چندین سال بدتر شده است! همچنین رسیدگی به درد لگنی یا اختلال عملکرد جنسی در مراحل اولیه آسانتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *