روش های فیزیوتراپی

بایوفیدبک

بایوفیدبک
درمان بیوفیدبک یک درمان غیردارویی است که در آن بیماران یاد می‌گیرند فرآیندهای بدن را که معمولاً غیرارادی هستند، مانند تنش عضلانی، فشار خون یا ضربان قلب، کنترل کنند.

ممکن است در طیف وسیعی از شرایط، مانند درد مزمن، بی اختیاری ادرار، فشار خون بالا، سردرد تنشی و سردرد میگرنی مفید باشد.

از آنجایی که غیر تهاجمی است و شامل دارو نمی شود، خطر عوارض جانبی نامطلوب کم است.

این می تواند آن را برای کسانی که مایل به اجتناب از داروها هستند یا کسانی که نمی توانند از آنها استفاده کنند، مانند دوران بارداری، مناسب کند.

اغلب با تمرینات تمدد اعصاب ترکیب می شود.

چگونه کار می کند
درمان بیوفیدبک می تواند به افراد کمک کند تا با تفسیر عواملی مانند فعالیت الکتریکی مغز، عادت های ناسالم خود را تغییر دهند.
سه نوع متداول درمان بیوفیدبک وجود دارد:

بیوفیدبک حرارتی دمای پوست را اندازه گیری می کند.
الکترومیوگرافی کشش عضلانی را اندازه گیری می کند.
نوروفیدبک یا بیوفیدبک EEG بر فعالیت الکتریکی مغز تمرکز دارد.
بیوفیدبک EEG ممکن است به بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)، اعتیاد، اضطراب، تشنج، افسردگی و سایر انواع بیماری های مغزی کمک کند.

در طول یک جلسه بیوفیدبک، درمانگر الکترودهایی را به پوست بیمار متصل می کند و این الکترودها را به یک جعبه نظارت ارسال می کند.

درمانگر اندازه‌گیری‌ها را روی مانیتور مشاهده می‌کند، و از طریق آزمون و خطا، طیفی از فعالیت‌های ذهنی و تکنیک‌های آرام‌سازی را که می‌تواند به تنظیم فرآیندهای بدنی بیمار کمک کند، شناسایی می‌کند.

در نهایت بیماران یاد می گیرند که چگونه این فرآیندها را بدون نیاز به نظارت کنترل کنند.

چند جلسه نیاز دارم؟
جلسات معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد.

برای برخی از بیماری ها، بیماران در 8 تا 10 جلسه تسکین می یابند. برای شرایط دیگر، مانند فشار خون بالا، بهبودها ممکن است 20 جلسه طول بکشد تا ظاهر شوند.

در کنار این جلسات، فعالیت های ذهنی و آرامش بخشی نیز وجود دارد که فرد به مدت 5 تا 10 دقیقه در روز در خانه انجام می دهد.

میگرن
مردم اغلب به دنبال تکنیک های بیوفیدبک و آرامش برای درمان سردرد و میگرن هستند، اما مطالعات در مورد اثربخشی آن نتایج متفاوتی را به همراه داشته است.

در سال 2015، یک مطالعه ژاپنی به منبع مطمئن نشان داد که درمان بیوفیدبک، فراوانی و شدت علائم را در افراد مبتلا به سردرد میگرنی کاهش می دهد.

 

بیوفیدبک یک روش درمانی بسیار پرهزینه و زمان‌بر است که در مطالعه ما، در مقایسه با تکنیک‌های آرام‌سازی ساده به تنهایی، در درمان میگرن و سردردهای تنشی در بزرگسالان، هیچ مزیت دیگری ارائه نمی‌دهد.

ترکیب بیوفیدبک با دارو ممکن است اثربخشی هر دو را افزایش دهد. با این حال، در حالی که بیوفیدبک ممکن است به تسکین میگرن ناشی از استرس کمک کند، میگرن به دلیل سایر محرک‌ها ممکن است کمتر پاسخگو باشد.

بیش فعالی
برخی از مطالعات نشان داده اند که بیوفیدبک EEG یا نوروفیدبک ممکن است به افراد مبتلا به ADHD کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *